חלוקת רכוש

חלוקת רכוש בהליך גירושין

חלוקת הרכוש שלכם הוא נושא מורכב, רגיש ובעל ההשלכות הגדולות ביותר על עתידו הכלכלי של כל אחד ואחת מכם.

קיים ניגוד אינטרסים מוחלט ביניכם ועמימות משפטית המקשה על חיזוי מושכל של התוצאה. סביר להניח, כי חלוקת רכוש הזוג תהיה אחד מסלעי המחלוקת העיקריים בהליך הגירושין שלכם ותגביר את הסכסוך הקיים ממילא בשלב זה.
כאשר מתחילים את הדיון בנושא חלוקת הרכוש לוקחים בחשבון כלל בסיסי אחד חשוב: כל הרכוש שנצבר במהלך הנישואין, נחלק בין בני הזוג בחלקים שווים בגירושין, בלי קשר לשאלה על שם מי רשום הרכוש.

מה כולל הרכוש המשותף?

  • הרכוש המשותף כולל בין היתר: בית, מכוניות, חסכונות משותפים, נכסי קריירה כגון קופת גמל, קרן השתלמות, פיצויי פיטורין, ביטוח מנהלים, פנסיה.
  • חברה או עסק של אחד מבני הזוג נחשבים אף הם כרכוש משותף וכך גם מוניטין.
  • חובות שנצברו במהלך הנישואין הם חובות משותפים, אלא אם מדובר בחובות שניתן שלא לשייכם לתא המשפחתי כמו חובות שנוצרו בשל הימורים, בגידות, מעשים בלתי חוקיים וכדומה.
  • גם מתנות וירושות יכולים להיות חלק מן הרכוש המשותף. ההחלטה על כך יכולה להיקבע בבית המשפט, במידה ואחד מכם טוען לזכויות בנכסים הנ"ל, בתנאי שהציג ראיות לכוונת שיתוף בנכס הספציפי לגביו הוא טוען לזכויות.
שימו לב: כיוון שנושא חלוקת הרכוש אינו מוחלט וברור, מומלץ מאוד להיעזר בשירותיו של עו"ד מומחה שידאג לזכויות הכספיות שלך במסגרת חלוקת הרכוש בהליך הגירושין.

איך מחלקים את דירה המגורים?

עבור מרבית הזוגות, הבית כלומר דירת המגורים היא הנכס היקר והחשוב ביותר שברשותם ולכן, לחלוקתה בהליך הגירושין, ישנה משמעות כלכלית אדירה.

קיימים שני פתרונות הנהוגים כיום:

1. מכירת הדירה, החזרת המשכנתא וחלוקת הכסף הנותר ביניכם.

2. אחד מכם רוכש את חלקו של בן/ת הזוג באמצעות חלקו בנכסים משותפים אחרים או באמצעות נטילת משכנתא נוספת תוך העברת המשכנתא הקיימת על שמו. במקרה כזה חשוב לוודא כי הבנק שיחרר את בן/ת הזוג ואת הערבים מטעמו מכל התחייבות בגין המשכנתא.

בשל מרכזיותה של הדירה בחיי המשפחה נבחן כל מקרה לגופו, בהתאם ליכולת הכלכלית שלכם, במיוחד לאור העובדה שבנוגע לדירת המגורים, החוק מאפשר לבית המשפט להורות על עיכוב במכירת הדירה, כל עוד לא הוכח שיש לילדכם ולהורה המשמורן הסדר מגורים חלופי, ההולם את צורכיהם.
כאשר מתייחסים לחלוקת רכוש צריכים להתייחס לנקודות נוספות כגון הברחת נכסים, בעלות על רכוש שהביא אחד מכם אל הנישואין ועוד.
חשוב לדעת :
חלוקת רכוש הוא ללא ספק אחד הנושאים המורכבים ביותר ומעוררי המחלוקת בהליך הגירושין, זאת בשל ההשלכות הכלכליות של מהלך זה. על מנת לוודא חלוקה הוגנת של הרכוש תוך הגנה על זכויות הצדדים בהליך הגירושין כולו, ושמירה על מערכת יחסים טובה בעתיד (בעיקר אם ישנם ילדים משותפים), חשוב מאוד לפנות לעורך דין מקצועי, המומחה בדיני גירושין.  

לייעוץ בנושא חלוקת רכוש פנו אלינו